Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. FAO’nun kuruluşunun 75. yıldönümünün de kutlanacağı bu yılki Dünya Gıda Günü teması, “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” olarak belirlendi. Yayla Agro Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş, Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada pandeminin tüm dünyaya gıdanın ve sürdürülebilirliğinin önemini bir kez daha gösterdiğine dikkat çekerek sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenmenin geleceğimiz açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Gümüş, “Yediklerimiz ve beslenme tarzımız ile gelecek nesillerin gıdasını da koruma altına alabiliriz. Biz de Yayla Agro olarak gelecek nesilleri düşünüyor, sağlıklı yarınlar üretiyoruz. Modern tesislerimizde, yüksek kalite standartlarında ürettiğimiz sağlıklı, pratik ve inovatif ürünlerimizi kolay ulaşılabilir fiyatlarla Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde tüketicilerle buluşturuyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre Dünya üzerinde halen 690 milyon insan kronik olarak aç ve yeterli beslenemiyor. Diğer yandan iki milyardan fazla yetişkin, ergen ve çocuk ise ya obezite ya da aşırı kilo ile mücadele ediyor.  Bu durum toplum sağlığının yanı sıra gerek bireysel gerekse toplumsal yaşam kalitesini tehdit ediyor.

Dünya çapında her gün tonlarca ton tüketilebilir gıda çöpe gidiyor. Global ölçekte üretilen gıdanın yüzde 14’ü tarladan markete kadar olan süreçte kaybediliyor. Gıdanın çok büyük bir bölümü ise perakende satış noktalarında ve tüketici tarafında israf ediliyor. Gezegenimizin zaten kısıtlı olan kaynaklarını heba ediyoruz. Dünya Gıda Günü, beslenme alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirme ve değiştirme noktasında hepimize önemli bir fırsat sunuyor.

Sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmenin önemine dikkat çeken Yayla Agro Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş, küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği bir ortamda dünya genelinde bitkisel kaynaklı beslenme anlayışının yükselişe geçtiğini de belirterek şunları söyledi: “Dünyamız önemli bir değişimden geçiyor ve küresel ısınma üreticiden tüketiciye herkese sorumluluk yüklüyor. Hayvansal kaynaklı beslenme bitkisel kaynaklı beslenmeye oranla sera gazı salınımını 20 kat daha fazla artırırken su kaynaklarını ise 20-25 kat daha fazla kullanıyor. Bu açıdan bitkisel kaynaklı beslenme tercihleri ile hem kendi sağlımızı hem de Dünyamızın sağlığını koruyabiliriz. Özellikle protein ihtiyacını karşılamak için hayvansal kaynaklı besinlerin yerine besin tercihlerimizde bitkisel protein kalitesi yüksek bakliyatlara yer verebiliriz. Ülkelerin yayınladıkları beslenme rehberleri de haftada en az 3 kez baklagil tüketmenin, baklagillerin içerdiği daha yüksek diyet posası sayesinde bağırsak sağlığını iyileştirirken kolesterol içermemeleri nedeniyle kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını vurguluyor. Çok şanslı ve bereketli topraklara sahip bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu şansı iyi kullanmalı ve toprağımızın, çiftçimizin kıymetini bilmeliyiz”.

Gıda zincirinin her halkasındaki kahramanları kutlayan Hasan Gümüş, “16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla gezegenimizi korurken sağlıklı bir beslenme için ihtiyaç duyduğumuz gıdaları sofralarımıza ulaştıran tüm gıda kahramanlarını kutluyorum. Başta çiftçilerimiz olmak üzere gıdanın tarlada başlayan ve tüketiciye ulaştığı son noktaya kadar olan yolculuğunda binlerce insanın emeği var. Pandemi döneminde Yayla Agro olarak tüketicilerin ihtiyaç duyduğu temel bakliyat ürünlerine kesintisiz ve hızlı şekilde ulaşmaları, gıda tedarikinin aksamaması için olağanüstü bir mücadele verdik. Tüm güvenlik ve hijyen tedbirlerini aldığımız fabrikalarımızda 7 gün 24 saat çalışarak çiftçilerimizin büyük bir emek ve özenle yetiştirdikleri ürünleri marketlere ve diğer satış noktalarına ulaştırdık. Bu süreçteki fedakarlıkları için hem kendi çalışanlarımız hem de tüm iş ortaklarımız ve market çalışanlarına teşekkür ediyorum. Sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir bir beslenme için gıda zincirinin her halkasına büyük sorumluluk düşüyor. Şirketimiz bu alandaki sorumluluklarının bilinciyle gerek bugün gerekse gelecek nesillerin sağlıklı ve sürdürülebilir gıdaya ulaşmaları amacıyla çalışmalarına aralıksız devam etme kararlılığındadır” diyerek açıklamalarına son verdi.