Yayla Agro “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı

İnsana ve çevreye saygılı üretim anlayışı ile gıda sektöründe hizmet veren Yayla Agro, sürdürülebilirlik kapsamında yaptığı çalışmalar sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Belgesi’ne layık görüldü.

Dünyamızın sınırlı kaynakları; küresel iklim krizi, nüfus artışı ve hızlı tüketim gibi etkenler nedeniyle yetersiz kalıyor. Sürdürülebilir bir yaşam için çevre dostu bir yaklaşım benimsemek ve bilinçli tüketiciler olmak büyük önem taşıyor. Tüm dünyada hız kazanan çevre dostu çalışmalar, Türkiye’de “Sıfır Atık Projesi” ile yürütülüyor. Çevreye ve geleceğe duyarlı bir şirket olarak üretim faaliyetlerini sürdüren Yayla Agro, özellikle atıkları kaynağında ayrıştırma alanında yaptığı çalışmalarla Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı.

Yayla Agro; Ankara Genel Merkez, Mersin, Çankırı ve Balıkesir’de bulunan dört fabrikasında klasik bakliyat ürünleri, gurme ürün serileri, hemen tüketmeye hazır Yemek Hazır kategorisindeki ürünlerini kapsayan yıllık 400 bin tonluk üretim gerçekleştiriyor. Tüm üretim süreçlerinde sürdürülebilirliği esas alan Yayla Agro, insanı ve çevreyi odağına alan yaklaşımını aldığı Sıfır Atık Belgesi ile de tescillemiş oldu.

Sıfır Atık Belgesi; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı gibi kriterlerin değerlendirilmesiyle veriliyor. Yayla Agro, sıfır atık çalışmalarına atıkları kaynağında ayrıştırma prensibine dayanan atık ayrıştırma prosedürü ve çevre politikasını oluşturarak başladı. Atık ayrıştırma alanları Cam, metal, kağıt, plastik, organik ve evsel olmak üzere farklı atık türlerine özel ayrıştırma alanları tasarlandı.

Fabrika sahası, idari bina ve ofis katlarına atık ayrıştırma kutuları yerleştiren ve çalışanlarına atıkların kaynağında ayrıştırılması konusunda eğitim veren Yayla, kaynağında ayrı toplanan atıkları Bakanlık onaylı geri dönüşüm firmalarına periyodik olarak teslim ediyor. Çevrenin korunmasına önemli katkılar sağlayan Yayla Agro, gerçekleştirdiği tüm bu çalışmalarla “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

YAYLA BAKLİYAT SIFIR ATIK BELGESİ